Født til at hjælpe andre
Hassan Torabis klinik ligger i Nørregade i Nykøbing. Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
En programserie på DR2 handler om Hassan Torabis klinik.
Det lyder næsten for godt til at være sandt, men massør og akupunktør Hassan Torabi er født med en evne til at se og mærke ting, andre ikke kan. En evne, som han ikke kan forklare, hvad er.
- Prøv at forklare, hvorfor Mark O. Madsen vandt en medalje, efter at han troede, han var færdig på grund af en skade i skulderen, siger Hassan.
Måske behøver han heller ikke forklare det. For som hans kone Sara sagde, da Hassan ringede hende op under interviewet, så skal han ikke overbevise hende om sine evner. Og Hassan behøver heller ikke at forklare og overbevise andre om sine evner. Man kan bare sætte sig ned i hans klinik på Nørregade og se på de mennesker, der kommer og går, eller se tv-programmet ”Hassans Hænder” på DR2.
135.000 så med, da programseriens andet afsnit af ”Hassans Hænder” blev vist, og det gjorde programmet til det andet mest sete på DR2 i den uge. Det har også betydet, at der er blevet travlt i den lille klinik på Nørregade - ikke fordi der var stille før.
Hassan Torabi har fået travlt efter tv programmet, læs mere om det, samt artiklen ”Kom alene til Nykøbing som flygtning som barn”, i lørdagens Folketidende.
KLIK her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde