Folkemøde om Storstrømsbroen
Skal den gamle Storstrømsbro bevares som turismeaktiv?. Det skal et folkemøde være med til at afklare Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Folkene bag ønsket om at bevare den gamle Storstrømsbro kalder til folkemøde.
- Hvordan kan vi arbejde videre for at bevare den gamle Storstrømsbro?
Omtrent sådan lyder overskriften for et folkemøde, som folkene bag idéen om at omdanne den gamle Storstrømsbro til en turistattraktion, har indkaldt til via Facebook.
Mødet finder sted 12. maj klokken 19 på Falstria i Orehoved.
- Vi skal diskutere, hvad der skal arbejdes videre med, og om der er nogen, der har lyst til at blive medlem af en egentlig gruppe eller organisation med det formål at bevare Storstrømsbroen, siger Kjeld Kürstein, der er manden bag idéen om at lade dele af den gamle Storstrømsbro blive stående, når den nye ventes at stå færdig i 2020.
Mødet er åbent for alle, men man skal tilmelde sig på forhånd. Det kan man gøre på Facebook, hvor arrangementet er oprettet som en begivenhed med titlen “Folkemøde om fremtiden”. Man kan også tilmelde sig hos Falstria - og senest 10. maj, oplyser Kjeld Kürstein.
Mødet kan i øvrigt blive meget afgørende for hele projektets videre færd.
Læs mere om mødet i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde