Formand forstår opgivelse bland frivillige: - De er kørt sure i det
Annemette S. Johnsen fortæller, at det er aftalt med forvaltningen, at man har en pragmatisk tilgang til at håndhæve lokalplanen og kun tager hånd om de mest grelle tilfælde af brud på lokalplanens regler. Arkivfoto: Ingrid Riis
Foto: Ingrid Riis
En svær periode med en lokalplan, der står til at blive revideret, har ikke ligefrem lettet arbejdet for Facaderådet, mener formanden for Teknik-, Klima- og Miljøudvalget.
Medlemmerne af Facaderådet i Marielyst har kollektivt valgt at trække sig.
Det sker i kølvandet på flere dispensationer fra lokalplanen i området, udstedt af Guldborgsund Kommune. Folketidende bragte historien i går.
Her forklarede den nu tidligere formand, John Olesen, om baggrunden for beslutningen:
- Vi bliver hørt, som vi skal af Guldborgsund Kommune, og det er fair nok, at vi ikke er enige. Men når dispensationerne i den grad konflikter med, hvad vi prædiker overfor andre erhvervsdrivende, så bliver det svært at forsvare, lød det.
Ændringer forude
Formand for Teknik-, Klima- og Miljøudvalget, Annemette S. Johnsen (SF) har selv været med til dialogmøde med Facaderådet, der ikke fik medlemmerne til at ændre holdning.
- Jeg er ked af, at de vil stoppe. De har gjort et stort arbejde. Men på en måde forstår jeg også godt, at de er kørt sure i det. Vi er i en overgangsperiode imellem to lokalplaner. Administrativt navigerer man efter den gamle plan, men vi har aftalt med forvaltningen, at man kun tager sig af de allermest grelle tilfælde og går mindre efter små forseelser. Der kan nemlig blive ændret på det, fortæller hun.
Blandt de, der har fået dispensation er Mærk Outdoor, der lejer udstyr ud til diverse aktiviteter på vandet. Udvalgsformanden fortæller, at der er givet dispensation til dem på opfordring fra Sydfalster Turist og Erhvervsforening.
- Vi havde et møde, hvor de mindeligt bad os lade Mærk Outdoor være, fordi det tilfører noget, som ellers ikke er i området.
Svært med one-size
Der er også givet dispensation til en toiletvogn. Den er en nødvendighed i området, selvom den ikke er smuk og udsalgsvognen med salg af brød må være der og have et salg som en stand.
- Det er rigtig svært at lave one-size regler til alle. Der skal både tænkes på æstetik og samtidig være en vis fleksibilitet. Men fremtoningen af Marielyst er vigtig. Hvis det roder for meget, er det ikke en rar oplevelse. Samtidig er vi også opmærksomme på det pres, der er på forretningerne dernede. De skal tjene nok.
Det er rigtig svært at lave one-size regler til alle. Der skal både tænkes på æstetik og samtidig være en vis fleksibilitet.
Annemette S. Johnsen, SF
Er det smart at give de her dispensationer i enkeltsager?
- Det gør man jo i mange tilfælde, for eksempel i byggesager, hvor det giver mening. Dispensationer er der hele tiden mange af.
Annemette S. Johnsen håber, at et nyt facaderåd kan komme på tale, og at rammerne for arbejdet kan blive mere tydelige.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker