Frivillige skal ikke til Nørre Skole

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Guldborgsund Frivilligcenter kan blive på Banegårdspladsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Er det håbløst at skaffe nye frivillige, hvis frivilligcentret flyttes til Nørre Skole, skal centret have lov at blive liggende på Banegårdspladsen.

Det er meldingen fra borgmester John Brædder (G), som sammen med resten af økonomiudvalget har besluttet at stoppe den flytning af Guldborgsund Frivilligcenter til Nørre Skole, som styregruppen “Kloge Kvadratmeter” har sat i værk.

Bestyrelsen i frivilligcentret har protesteret kraftigt - både over selve flytningen og over ikke at blive hørt, inden de frivillige stod på listen over flytbare institutioner.

Frivilligcentret kan dog ikke regne med, at beslutningen er en totalfredning på den nuværende adresse.

- Vi skal nu have en dialog i gang med de frivillige. Det er jo et faktum, at centret har en udgift til husleje, som vi må forholde os til, så længe vi har kommunale kvadratmeter, der står tomme, siger John Brædder med henvisning til de 150.000 kroner, centret betaler i husleje på Banegårdpladsen.

Økonomiudvalget besluttede også at undersøge en eventuel flytning af ungdomsskolen og UU nærmere, inden de to institutioner flyttes til Nørre Skole.

Tilbage i flyttevognene er så:

- Sprog- og Integrationscenteret, der flyttes fra Kraghave til Nørre Skole

- Marie Grubbe Skolen, der flyttes fra Stubbekøbing til Sprog- og Integrationscenterets nuværende lokaler i Kraghave

- Marie Grubbe skolens lokaler i Stubbekøbing skal anvendes til andre aktiviteter på socialområdet eller afhændes

- Center for Arbejdsmarkeds personale fra Stubbekøbing 67 flyttes til Nørre Skole

- Stubbekøbingvej 67 overgår til socialområdets aktiviteter, der nu er på Københavnsvej 35

- Københavnsvej 35 overgår til Entreprenørvirksomheden som en del af sammenlægningen af flere af deres pladser.

Læs flere nyheder i dagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed