Fyrer alle ansatte

det var handlet ind til masser af gæster de kommende dage. Nu bliver alle ansatte fyret. Arkivfoto Foto: Anders Knudsen

Har handlet ind til masser af gæster - Satser nu på take-away.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Det er deprimerende. Sådan siger John Andersen medejer af Mejerigaarden om udsigten til at restaurationsbranchen lukker helt ned fra fredag.

Mejerigaarden havde udsigt til at få besøg af 100 gæster i weekenden og var i øvrigt fuldt booket.

- Vi har handlet mad ind. Nu får vi 20 timer til at lukke ned. Det kunne politikerne godt have gjort bedre, mener partneren Michael Hasling og henviser til at smittestigningen har været undervejs i flere uger.

Regeringen har indgået en trepartsaftale med arbejdsmarkedets parter om lønkompensation og kompensation til faste udgifter. Om Mejerigaarden denne gang kan få adgang til kompensationerne, kan de ikke umiddelbart vurdere.

- Vi er desværre nødt til at fyre alle medarbejderne, siger de to ejere.
Der ser frem til lidt mere normale forhold og en vaccine. I mellemtiden har restauranten dog tænkt sig at gå ind på markedet for takeaway, hvor de også vil tilbyde levering.

- Det bliver både spændende og lækkert, lover de og opfordrer slutteligt alle på Lolland og Falster til at følge myndighedernes anbefalinger, så situationen hurtigst muligt kan blive normal.