Gallafest på CELF: Smarte piger og elegante drenge

Mandag aften afviklede uddannelsesinstitutionen CELFs afdeling på Merkurs Plads i Nykøbing sin årlige gallafest.

Og endnu engang viste eleverne fantasifuldhed, når det handler om kreative måder at blive transporteret til festen.

150 elever og lærere fra handelsgymnasiet deltog i mandagens fest, som traditionen tro strækker sig til et stykke ud på de små timer.

De første elever ankom til Merkurs Plads klokken 16.30, og derefter kom den ene ekvipage efter den anden i en lind strøm. Rundt omkring var der igen i år enl pårørende og andre, som havde taget opstilling for at se både de unges festdress, men ikke mindst de flotte, elegante eller særprægede transportmidler.

Tredje årgang på handelsgymnasiet havde selv arrangeret festen og lavet alle forberedelser – og stod også for oprydningen. Festmenuen blev leveret af CELFs kantinekøkken.

I løbet af aftenen var der mange kåringer blandt deltagerne.

Prisen for Årets Kjole gik til Jasmine Jensen fra hh3a
Prisen for Årets Hår gik til Ida Christiansen fra hh3a
Prisen for Årets Suit gik til Tobias Hovmand fra hh3c
Prisen for Årets Ankomst gik til Søren Kølle Hansen, Thomas Krogh Nielsen, Simon Lise Hansen, Nikolaj Madsen og Haris Skrijelj fra hh3a, der ankom på en havetraktor.
Prisen for Årets Gallapar gik til Sebastian Gerhard Hansen og Nanna Wiebking fra hh3a, oplyser Nina Friis Hansen fra CELF.

Du kan se masser af billeder af de smukke, unge mennesker ved at klikke i boksen herunder.

Foto: Nina Friis Hansen, CELF

STOR BILLEDSERIE: Gallafest på CELFs afdeling på Merkurs Plads i Nykøbing i aftes.

Offentliggjort Sidst opdateret