Glæde i Idestrup over farvel til Satudarah
Jacob Pfeffer. Foto: Ingrid Riis, arkivfoto
Ingrid Riis, arkivfoto
Talsmanden for beboerne i Idestrup er både lykkelig og lettet over, at rockergruppen Satudarah nu er blevet opsagt fra deres lejemål i byen.
Onsdag morgen kunne TV Øst fortælle, at nedrivningsfirmaet og koncernen J. Jensen, som ejer den tidligere trælasthandel i Idestrup, nu har ophævet lejekontrakten med lejerne af bygningen, som beboerne i området længe har frygtet ville omdanne den til et tilholdssted for rockergruppen Satudarah.
Dermed skal de formodede rockere fraflytte ejendommen hurtigst muligt, og det vækker stor glæde hos Jacob Pfeffer, der er talsmand for beboerne i Idestrup, som længe har kæmpet for at få Satudarah ud af bygningen, inden de for alvor fik etableret sig.
- Jeg er super, super lykkelig og meget lettet både på Idestrups og Guldborgsund Kommunes vegne over, at den indsats, vi har ydet siden oktober, nu ser ud til at bære frugt.
- Det er det her, jeg har håbet på, siden jeg startede arbejdet med det, da de meldte deres ankomst. Det har været en lang og hård proces, men resultatet er det rigtige, og det er jeg meget tilfreds med.
- Og jeg er glad for, at vi får dem ud, inden de for alvor er kommet ind rent fysisk og begyndt at barrikadere sig. Vi vil ikke have en rockerborg i Idestrup, siger Jacob Pfeffer.
Guldborgsund Kommune varslede ved hjælp af Planloven for præcis tre måneder siden et såkaldt paragraf 14-forbud mod de planlagte aktiviteter på ejendommen på Sildestrup Øvej 2A ved at omdanne lokalplanen for ejendommen fra erhvervsformål, som var det, de nuværende lejere havde lejet den til, og til fritidsformål.
Og det er netop på baggrund af det, og fordi J. Jensen-koncernen på det seneste har holdt øje med, hvad ejendommen blev brugt til, at de nu har ophævet lejemålet.
Hvad der så skal ske med den tidligere trælasthandel, står foreløbig hen i det uvisse, men Jacob Pfeffer har en plan.
- Nu vil vi prøve at få gang i en positiv dialog med J. Jensen eller deres bestyrelsesformand Peter Schäfer. Jeg ved jo ikke, hvad de har af planer for bygningen, men vi har i hvert fald nogle planer, som vi gerne vil tale med dem om i fortrolighed, fortæller Jacob Pfeffer.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet