Grundstødt fragtskib slæbt i havn i Bandholm

Foto: /pnf

OPDATERET: Fragtskibet Fortuna, der har stået på grund mellem Bandholm og Askø, er nu blevet slæbt til kaj i Bandholm Havn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fragtskibet Fortuna, der tirsdag gik på grund under indsejling til Bandholm Havn, er nu slæbt til kaj i Bandholm Havn.

Det er slæbebåden Sontinja, der 48 timer efter, at det 87 meter lange fragtskib gik på grund, nu har fået det slæbt fri af grunden og ind til Bandholm Havn, hvor det lagde til kaj ved 12.15-tiden.

Fragtskibet var på vej fra Rønne med cirka 3.000 tons skærver, da det stødte på grund. Søværnets Operative Kommando oplyste i morges til TV2 Øst, at man i løbet af natten har flyttet en del af lasten over i muddersugeren Sandholm, og man håbede derfor, at det vil næste højvande ved middagstid kunne lade sig gøre at trække Fortuna fri. Og det er altså lykkes.

Der er ikke meldt om fare for olieudslip i forbindelse med grundstødningen, men miljøskibet Marie Miljø ligger dog klar i Bandholm Havn til at gå i aktion, hvis det pludselig skulle blive nødvendigt.