Hænger på kanten: Uvis fremtid for historisk bygning

Stormen i oktober spiste cirka otte meter af kysten. Et mindre hjørne af den ene bygning svæver praktisk talt i fri luft. Skæbnen er fortsat uvis for de historiske bygninger. Foto: Anne Katrine Petersen

Guldborgsund Kommune har som lejer et ansvar for oprydningen ved Gedser Marinestation, men afventer beslutningen om områdets videre skæbne fra ejeren.

Offentliggjort Sidst opdateret

GEDSER: I 30 år har bygningerne, som udgør Gedser Marinestation, tilhørt Guldborgsund Kommune.  Ved årsskiftet ophørte lejemålet af jorden, bygningerne står på. Men allerede i oktober måned blev en større del af området spærret af. Det skete som en konsekvens af, at havet tog endnu en luns af skrænten i forbindelse med stormen.

Det blottede den store nedrivningsopgave, der venter på Sydspidsen. Hvis altså der skal rives ned.

Ét er bygningerne. Noget andet er infrastruktur under jorden, lige fra beskyttelsesrum til kloakledninger. Sidstnævnte kan faktisk også ses med det blotte øje. De stikker nemlig ud af skrænten ved Gedser Odde.

Det siger kontrakten

Folketidende har søgt aktindsigt i lejeaftalen, der i sin tid blev indgået mellem Sydfalster Kommune og godsejer I.M. Tesdorph Unsgaard.  I paragraf 13 står det beskrevet, hvad der skal ske på området efterfølgende.

Ved lejemålets opsigelse optages forhandlinger mellem udlejer og lejer med henblik på arealets ryddeliggørelse, idet lejer forbeholder sig at lade udlejer foretage ryddeliggørelse mod en erstatning, der dog ikke overstiger jordens værdi.  

Hvordan går det så  med forhandlingerne mellem den nuværende ejer af Gedsergård, Alex Unsgaard og Guldborgsund Kommune? Christian Refstrup, direktør for Teknik og Miljø, fortæller:

- Vi tager indimellem kontakt til ejeren af jorden, som går med overvejelser om, hvad der skal ske. Han mistede cirka en hektar jord i forbindelse med stormen i oktober. Det har betydet, at han havde brug for en ny tænkepause i forhold til, hvad der skal ske med området og bygningerne.

Slet ikke bekymrede

Rent økonomisk ved Christian Refstrup derfor fortsat ikke, hvad Guldborgsund Kommune risikerer at skulle betale for at rydde området.

- Det afhænger af, hvad han finder på. Om han vil bevare noget eller rive alt ned.

Refstrup er dog ikke bekymret for, hvad det måtte ende med at koste kommunekassen.

- Vi er slet ikke bekymrede for ordlyden i aftalen, siger han.

Vi er slet ikke bekymrede for ordlyden i aftalen

Christian Refstrup, direktør Teknik og Miljø, Guldborgsund Kommune

Og det er der formentlig heller ikke grund til. Hvis man antager at hektarprisen for god landbrugsjord er 200.000 kroner, kan det maksimalt koste kommunen cirka 130.000 kroner, at kompensere udlejer for at rydde arealet på de 6.550 kvadratmeter. I det regnestykke er der end ikke taget højde for, at jordens værdi må antages at være lavere, idet den bliver spist af havet.

Indtil en aftale er landet holder Guldborgsund Kommune øje med området. Der er spærret af omkring de dele af Marinestationen, hvor man risikerer nedstyrtning og i forhold til miljøet er kloak og elforsyning også lukket ned.

Satse på natur

Folketidende ville gerne have talt med ejeren af sydspidsen, Alex Unsgaard om planerne i området, men han er ikke vendt tilbage på avisens henvendelse inden deadline. I august 2022 sagde han dog følgende:

- Står den der om to år, tror jeg ikke, den vil blive ved med at eksistere. Som jeg tidligere har givet udtryk for, mener jeg, man bør satse på naturen derude. Jeg har ikke en færdig plan for det, men jeg har nogle ideer, der ligger og modner.

Historien om Marinestationen

  • Den tyske værnemagt havde allerede i 1941 bygget et kystbatteri med en radarstation og en observationspost på stedet.
  • I 1947 begyndte Søværnet byggeriet af en ny marinestation i Gedser, og den 27. marts 1948 kunne Marinestation Gedser officielt tages i brug. Marinestationen omfattede på det tidspunkt en ny hovedbygning i røde mursten med tegltag, som rummede indkvartering, kontorer og køkken.
  • Under Den Kolde Krig spillede Marinestation Gedser sammen med fyrskibet Gedser Rev en særlig rolle i Søværnets farvandsovervågning, fordi de var placeret ved indsejlingen til den vigtige transitrute T (tango), som de store skibe følger fra Østersøen gennem Storebælt til Kattegat og Skagerrak. Besætningen på fyrskibet kunne sammen med radargasterne på marinestationen konstant overvåge orlogs- og handelsskibene fra Warszawa-pagten på deres vej gennem sejlrenden i Østersøen.
  • Marinestation Gedser spillede også en vigtig rolle som kommandocenter for redningsaktioner i området og for opsamlingen af flygtninge fra Østtyskland. Den havde et tæt samarbejde med den vesttyske marines radarstation i Staberhuk på øen Femern, som overvågede det samme område i Østersøen.¨
  • I 60'erne fik Marinestation en overhaling, blandt andet med installering af en 700 kvadratmeter stor atomsikret bunker. 
  • Men med murens fald og bedre radar blev den helt overflødig. 11. november 1993 indgik godsejeren en 30 årig lejekontrakt med kommunen.  
Kilde: https://koldkrig-online.dk/forsvaret/soevaernet/marinestation-gedser/