Hærens soldater kontrollerer lokale grænse-overgange
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Soldater fra den danske hær har siden 1. februar bistået politiet og Hjemmeværnet med grænsekontrol i Rødbyhavn og Gedser.
Den danske hær - eller i hvert fald et antal soldater fra Hæren - er blevet indsat som en del af den midlertidige grænsekontrol ved færgerne i Rødbyhavn og Gedser.
Det har de været siden i lørdags, 1. februar, hvor de overtog størstedelen af den opgave med assistere politiet, som Hjemmeværnet hidtil har haft. Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til TV2 Øst.
Hjemmeværnet har dog ikke rømmet grænsekontrolposterne helt, og det betyder, at bilister, der kommer i land fra færgerne, fremover vil kunne møde både almindelige politifolk, politikadetter, soldater fra Hæren og folk fra Hjemmeværnet ved grænsekontrollen.
Politiinspektør Kim Kliver fortæller til TV2 Øst, at soldaternes opgave bliver dels at kontrollere dokumenter fra de rejsende og dels at bistå politiet med at kontrollere de køretøjer, der kommer ind i forbindelse med politiets indrejsekontrol.
Soldaterne er ubevæbnede og er blevet uddannet til at varetage den nye opgave. Opgaven er en udløber af det seneste forsvarsforlig, hvor det blev besluttet, at Forsvaret skal støtte og aflaste politiet med grænsekontrol og bevogtningsopgaver, så flere politifolk kan frigøres til andet politiarbejde.
Soldaterne vil typisk være indsat ved færgestationerne i tre måneder ad gangen, og der vil være op til 22 soldater i døgnet, oplyser TV2 Øst.
Hæren hjælper i forvejen til med at bevogte den dansk-tyske grænse i Jylland.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker