Når solen står op, er John Jacobsen allerede på plads.
Når sekundviseren rammer 12-tallet, sætter han i gang.
Inden har han sørget for at åbne alle skodderne i kirketårnets top.
- Det er, så klokkerne bedre kan høres, forklarer John Jacobsen.
Han er vikar for Askøkirkens klokker og har derfor ansvaret for at solen bliver ringet både op og ned. Hver dag klokken 08.00 og 16.00 sætter han klokkespillet i gang.
Annonce
Klokken regnes med at være omstøbt i 1763. Foto: Nicklas LinnemannNicklas Linnemann
Mere end klokkespil
Udover at stå for klokkespillet har John Jacobsen også ansvaret for at holde kirkegården i stand.
- Det passer mig perfekt, at jeg kan tage mig af kirken, fortæller klokkeren, der godt nok har ramt pensionsalderen, men godt kan lide at holde sig i gang.
Opgaven med kirkegården indebærer også at gøre klar til bisættelser og begravelser. Desværre fik vikaren også lov til at opleve at grave ud til en urnenedsættelse.
Det blå lyn
Efter tre minutters klokkespil og bedeslag kravler den pensionerede klokkevikar op til klokken og lukker skodderne.
- Jeg kan godt lide at holde traditionen i hævd, og så får jeg også lov til at komme ud og bevæge mig, fortæller John Jacobsen.
Det ikoniske fartøj parkerede ved købmanden på Askø, og John inviterede Folketidende med op i klokketårnet. Foto: Nicklas LinnemannNicklas Linnemann
- Det er noget, jeg stadig kan holde til. Jeg er jo ved at have en del år på bagen, siger han og griner, mens han går gennem kirken.
John Jacobsen slukker for lyset i kirken. Låser døren og ønsker avisen en god dag. Han sætter sig ind i sin metalblå elektriske scooter og kører hjem.
Det var ikke nødvendigt for vikaren at kigge på instruktionen, inden klokkespillet. Foto: Nicklas LinnemannNicklas Linnemann
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker