Hjælp politiet: Ansigts-tatoveret røver stadig på fri fod
Den ansigts-tatoverede gaderøver, der stjal en ældre kvindes taske, er stadig ikke fundet. Privatfoto
Privatfoto
I onsdags stjal en mand med en tatovering under det ene øje en ældre kvindes taske, og han er stadig ikke blevet anholdt.
En 70-årig kvinde gik onsdag formiddag på Adelgade i Nysted, da en mand med en tatovering under det ene øje sprang ud af en bil og røvede hendes taske.
Folketidende har tidligere skrevet om den ansigts-tatoverede røver, men politiet har endnu ikke anholdt ham.
Ifølge Bo Von Würden, politikommisær ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, er politiet i gang med eftersøgningsarbejdet.
- Vi har ikke fundet manden, men vi fået en del henvendelser, og noget, som vi kan arbejde videre med, siger han.
Lokalpolitiet i Guldborgsund Kommune har også slået et opslag op på Facebook, hvor de beder offentligheden om hjælp, og hvor de kommer med et signalement af manden.
- Der er tale om en høj, slank mand iført sort tøj som er tatoveret under det ene øje. Han kørte fra stedet i en hvid bil. Vi tager imod henvendelser på 114, skriver lokalpolitiet i opslaget.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde