Hjælp til den dyre konfirmationstid

Foto: Thomas Wilmann/POLFOTO

På Lolland-Falster er det nu muligt for økonomisk trængende familier at søge om hjælp til konfirmationsfesten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er mange forventninger, der skal indfries, når de unge mennesker skal trække i det hvide tøj og konfirmeres i kirkerne rundt omkring i det ganske land. Det betyder også, at det hurtigt kan blive en dyr affære, når der skal bruges penge på tøj, fest og gaver.

Men nu er der hjælp at hente på Lolland-Falster, hvis en stram økonomi har svært ved at give plads til den betydelige udgift, som en konfirmation kan være.

Lolland-Falsters Stift og Dansk Folkehjælp er nemlig gået sammen for at hjælpe socialt udsatte og økonomisk trængte familier på Lolland-Falster med et tilskud til konfirmationen, det skriver Dansk Folkehjælp i en pressemeddelelse.

Mere specifikt drejer det sig om hjælp til eksempelvis festen, tøj og gaver.

Det er et projekt som for første gang prøves af i år i samarbejde med Lolland-Falsters Stift. Målet er, såfremt initiativet bliver en succes, at udbrede konfirmationshjælpen til hele Danmark, det skriver Dansk Folkehjælp i pressemeddelelsen.


Samarbejdet vil tilbyde 50 økonomisk trængte familier støtte til udgifterne i forbindelse med konfirmationen.

Støtten udgør en værdi op til 2.000 kr. pr. familie, og udbetales enten som gavekort eller som et kontant pengebeløb ud fra forudsætningen om, at støtten bruges til de udgifter, der følger med afholdelsen af konfirmationen – f.eks. til tøj, fest og/eller gaver, forklarer Dansk Folkehjælp.

Dansk Folkehjælp vil stå for uddelingen og organiseringen af hjælpen, mens Stiftets præster vil formidle muligheden til konfirmanderne og deres forældre, det skriver de i pressemeddelelsen.