Hospital i Gaza uden el - babyer er tæt på at dø
Sygeplejerske Maher Sharif fortæller ifølge Læger uden Grænser, at hun fredag morgen var på vej til hospitalet Al-Shifa for at arbejde, da det ifølge hende blev ramt. (Arkivfoto).
Ismail Zanoun/Ritzau Scanpix
Ifølge Læger uden Grænser frygter lægefagligt personale på hospitaler i Gaza for at blive angrebet
På Shifa-sygehuset, som er det største hospital i Gazastriben, er 39 babyer i fare for at dø på grund af strømafbrydelser, mangel på ilt og medicin, siger de palæstinensiske sundhedsmyndigheder.
En talsperson fra det palæstinensiske sundhedsministerium siger, at operationer er blevet suspenderet på sygehuset lørdag.
En baby blev meldt død på sygehuset tidligere lørdag.
- Situationen er værre, end nogen kan forestille sig. Vi er belejret inde i hospitalskomplekset, og belejringen gælder de fleste bygninger i komplekset. siger Ashraf Al-Qidra, som er talsmand for Sundhedsministeriet i det Hamas-kontrollerede Gaza.
Israels militær, som kæmpede mod Hamas-militante i og omkring Gaza By hele natten til lørdag, har ikke umiddelbart reageret på udtalelserne.
Det israelske militær siger, at Hamas-militante har placeret et kommandocenter under Shifa-sygehuset og under andre hospitaler i Gaza.
Hamas har afvist de israelske beskyldninger om, at det bruger civile som skjold.
Den palæstinensiske journalist Mustafa Sarsour, som befinder sig inde på sygehuset, siger til Al Jazeera, at israelske droner cirkler over sygehusområdet, og at alle som bevæger sig udenfor risikerer at blive skudt.
– En familie forsøgte at forlade sygehusområdet, men da de kom til den yderste port, blev de alle sammen dræbt, siger han.
Al Jazeera har også talt med lægen Youssef Abu Alreesh, som også befinder sig på sygehuset.
– Det er denne situation, som, vi har advaret verden om, ville ske. Alle generatorerne er nu standset. Alle strømkilder er nede, siger han.
Flere medlemmer af personalet i organisationen Læger uden Grænser (MSF) indstillede fredag arbejdet på hospitalerne i Gaza.
Mohammad Abu Mughaiseb, der er vicekoordinator for medicinske anliggender i MSF, siger, at lægerne enten bliver angrebet, eller de er bange for at blive angrebet når som helst.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker