Hovedsæde skal være mere energivenligt
Nyt ventilationssystem på vej. Foto: ©Jan Knudsen
©Jan Knudsen
Kommunal administrationsbygning skal renoveres for millioner.
Lolland Kommunes hovedsæde, administrationsbygningen i Maribo, skal renoveres for 3,1 millioner kroner.
Da grundstenen til administrationsbygningen i Maribo blev lagt i 1984, var det især den store glas-forhal, som skulle tegne projektet. Men dengang valgte man ikke at bruge rustfrit stål til rammerne, og energiruder blev det heller ikke.
Lige siden har det været alment kendt, at forhallen gav bygningerne et ganske forfærdeligt indeklima.
- Står solen på, så bliver der varmt som i en bageovn. Gør den ikke, så er der frysende koldt, forklarer sektorchef for Service og Bygninger, Lars Gram.
Også i kontorerne i fløjene på hver side af forhallen er indeklimaet påvirket med kuldebroer og træk. Og kontorerne har været plaget af dårlig udluftning.
Læs mere om opdateringen af den kommunale bygning og tidsplanen for arbejdet i torsdagens Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker