Hver 4. møllesafari-vinder blev hjemme uden afbud

Foto: Ingrid Riis

Flere end 4.200 stod forgæves i kø for at få del i 1.200 gratis havvindmøllebilletter, mens 20-25 procent af de heldige blev væk uden at melde afbud.

Offentliggjort Sidst opdateret

De seks færgeture, der gik fra Gedser Havn til Nysted Havvindmøllepark i weekenden, skulle have været fulde af 1.200 heldige vindere af de gratis billetter, som Dong Energy trak lod om.

Men 20 til 25 procent af de passagerer, som havde vundet lodtrækningen om billetterne, mødte ikke op. Og de meldte heller ikke afbud. Interessen for turene ud til vindmøllerne var forud for weekenden massiv, og hele 5.476 deltog i lodtrækningen om billetterne.

En del af de over 4.200, der trak en nitte i lotteriet, kunne altså have fået pladser på færgen “Frigg Sydfyen” - hvis de havde vidst, at der var plads.

Rygtet om de mange tomme pladser nåede i løbet af weekenden ud til enkelte, der mødte op uden billet og var heldige at komme med.
Men færgerne sejlede stadig med langt færre passagerer end de 200, der var plads til pr. afgang.

- Det er lidt ærgerligt, når der nu var så mange, der gerne ville med. Vi bad folk om at melde afbud, hvis de ikke ville benytte billetterne, men det var der altså en del, der ikke gjorde, konstaterer Jens Nybo Jensen fra Dong Energys kommunikationsafdeling.

Her havde man lavet en lille overbookning i forventningen om, at ikke alle mødte op.

- Folk kom langvejs fra - for eksempel fra Valby og Holbæk - for at være med på turene fra Gedser. Derfor var vores fokus på at sikre, at ingen kørte forgæves. Men set i bakspejlet kunne vi altså godt have overbooket en del mere, siger Jens Nybo Jensen.

Hos Dong skal man nu til at evaluere tiltaget med havvindmøllesejladserne, og det kan komme på tale med et tilmeldingsgebyr, hvis turene gentages ved en senere lejlighed. Det er dog endnu ikke besluttet.