I bølgen med sælerne

Foto: Claus Hansen

Vinterbadere fik besøg af Rostocker Seehunde og Fællesskaber i det fri.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Ork, det kan blive meget værre, sagde formand for Vinterbadernetværket i Guldborgsund Ann Dasseville, trak termometeret op ad Østersøen og sprang i bølgen grå.

Med hende sprang en broget skare af cirka 70 vinterbadere. Øvede og nye. Med og uden badetøj. Danske og tyske.

Netværket af badende, der også holder af havet, når det er fire grader og luften er minus to, havde søndag selskab af ny-badere fra “Fællesskaber i det fri” og 35 garvede vinterbadere fra Rostocker Seehunde.

De tyske sæler kom med højt humør og stribede topbadehuer med færgen klokken 11, hvor de blev hentet af Remise-ekspressen.

Læs reportagen fra det kolde bad i mandagens udgave af Folketidende, hvor du også kan få dato og sted for næste vinterbad at vide.


Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed

Foto: Claus Hansen
Foto: Claus Hansen
Foto: Claus Hansen