I kårede den bedste strand: Nu har vi besøgt den
Jan og Michal fordrev tiden ved stranden, inden de skulle med færgen og videre til hjemlandet, Tjekkiet: Foto: Anne Katrine Petersen
Anne Katrine Petersen
Gedesby Strand har netop taget 1. pladsen som Lolland-Falsters foretrukne strand i en afstemning på Folketidendes hjemmeside. Vi har besøgt det populære læser-område.
GEDESBY: Det ligner nærmest ikke Danmark. En enorm bred, hvid sandstrand og havet, der skifter mellem nuancer af blå og turkisgrøn. Gedesby Strand har netop taget 1. pladsen som Lolland-Falsters foretrukne strand i en afstemning på Folketidendes hjemmeside. Derfor slår vi et smut forbi for at tale med strandgæster på dét, der formentlig bliver ugens bedste stranddag.
Badetøjet er ikke med. Men det skulle det nok have været, for stranden er indbydende i dag. Ikke som for 14 dage siden ved Sildestrup og Hesnæs, hvor en bræmme af brun tang eller alger skulle forceres, før man kunne gå i vandet langs kysten.
Sådan var det dog også ved Gedesby, fortæller Lis Rosendahl. Hun har haft sommerhus her i 30 år og sidder mageligt i en stol med stråhat.
- Jeg flytter næsten ned på stranden, når vi holder ferie i sommerhuset. Her kan jeg glemme alt om tid og sted. Jeg lytter til havet og til børnene, der leger. Det er nærmest meditativt, siger hun.
Her kan jeg glemme alt om tid og sted.
Lis Rosendahl
For Lis Rosendahl er det intet under, at Gedesby bliver foretrukket fremfor Marielyst i Folketidendes afstemning.
- Der er en særlig fred og ro her. Og der er altid plads. Og sandbund, lyder det.
En soppetur kræver ingen badetøj, og Lis Rosendahl har ret. Der er sandbund, i hvert fald på et pænt stykke omkring rampen, som findes ved nedgangen til stranden, umiddelbart ud for Skovgrillen.
Vandmænd på besøg
Et par fra Tjekkiet står i vandkanten. De fortæller, at de venter på færgen efter tre ugers ferie primært i Norge og Sverige. Strande har de ikke været på ret mange af og Jane og Michal, som de to hedder, er fristede af vandet ved Gedesby.
Dog er der én væsentlig grund til, at de står på stranden fremfor i vandet. Vandmænd. Der er ikke mængder af dem, som forvandler vandet til en gelésuppe, men de er der - og det skal Michal ikke nyde noget af.
- Jeg har prøvet at få åndenød efter at være kollideret med en brandmand i Spanien. Jeg ved godt, at det her bare er vandmænd, men efter den oplevelse tager jeg ingen chancer, siger han.
For en dreng på omkring halvandet år er vandmændene dog et hit. Han sætter sig på hug og maser en pegefinger ned på en. Hviner henrykt og får våde bukser.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde