Ingen hjælpepakke - intet Tivoliland
Arkivfoto af Tivoliland under opstilling på Cementen i Nykøbing for år tilbage. Foto: Anders Knudsen/arkiv
Anders Knudsen/arkiv
- Hvis ikke der kommer en hjælpepakke til omrejsende tivolier, så kan vi ikke overleve en sæson uden indtægter, siger Kjeld Christensen.
HORBELEV Sæsonen er aflyst. Hos virksomheden Tivoliland, som ejes og drives af Kjeld Christensen fra Horbelev, er der stille - alt for stille.
Hvis ikke det var for en covid-19, så skulle de mange forlystelser, biler og medarbejdere rulle ud på landevejen og indlede en travl sæson på markedspladser og festivaler. Men ikke i år
- Det er en katastrofe, siger Kjeld Christensen, som foruden at drive Tivoliland også er formand for Danmarks Tivoli Forening, som repræsenterer de omrejsende tivolier i Danmark.
- Hvis ikke der kommer en hjælpepakke til omrejsende tivolier, så kan vi ikke overleve en sæson uden indtægter. I Tivoliland har vi allerede brugt millioner på at klargøre vogne og materiel klar til sæsonen. Men nu er der ingen indtægter til at betale regningerne, siger Kjeld Christensen.
Mandskabet standset
Mandskabet, som i sæsonen rejser med rundt med Tivoliland, hentes for en stor del normalt i udlandet. Primært fra Polen og Rumænien.
- Det fik jeg standset. Vi kan jo heller ikke forsvare at hente en busfuld folk til landet, som kunne bringe coronasmitte med herop.
Direktøren for Tivoliland har rettet henvendelse til flere ministre for at spørge til en hjælpepakke til de omrejsende tivolier. Men har endnu ikke fået besked tilbage.
- Og hvis der kommer en hjælpepakke, må vi så tage ud til enkelte arrangementer, som for eksempel Døllefjelde Musse Marked i september, uden at miste den økonomiske støtte for resten af den tabte sæson, spørger Kjeld Christensen.
Et er klart - hvis ikke der kommer økonomisk støtte, så kan Tivoliland ikke klare sig gennem en coronakrise, fastslår den lokale tivoliejer.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker