Ingen kælke og skovle

Foto: Anders Knudsen

Masser af vejsalt på lager hos byggemarkederne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Salt har de masser af hos byggemarkederne, men kælke og sneskovle er stort set umulige at opdrive i Nykøbing og nærmeste omegn.

Onsdag gik det meget hurtigt med at sælge kælke og skovle, fortæller flere butikschefer fra forskellige butikker i Nykøbing.

Hos Silvan fortæller varehuschef Chris Nikolajsen, at der er masser af salt tilbage, for det har de lige fået mere hjem af.

Det gælder ikke kælke og sneskovle, der var kun få tilbage torsdag formiddag, og der kommer ikke flere. Har man ikke nået at få købt en skovl, er det stadig muligt at købe en maskine til snerydningsarbejdet.

- Vi har solgt et par snerydningsmaskiner, dog ikke mange. Det er dyre maskiner, så der er ikke så mange, der køber dem. Det er jo sjældent, man har brug for den, og mange gider ikke have den stående hjemme, fortæller Chris Nikolajsen.

Læs mere i Folketidendes papiravis fredag.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed