Søhusene bliver navnet på de nye rækkehuse, der bygges, når lejlighederne i Riddersborgparken i Nakskov rives ned.
Blandt de cirka 100 forslag, Nakskov Almene Boligselskab modtog i konkurrencen, besluttede dommerkomiteen, at Søhusene er det mest rammende udtryk for de nye huse.
- Vi har en sø bagerst i den store park, der hører til husene, og Søhusene er et naturligt og godt valg, da hele området vil blive domineret af rækkehusene, siger NABs formand Erik Brown Pedersen, der også var formand for dommerkomiteen.
Komiteen bestod af fem bestyrelsesmedlemmer i NAB, heriblandt formanden for Riddersborgparken, Liselotte Ploug.
Den glade vinder af navnekonkurrencen er Danni Robbers, der bor på i bebyggelsen på Enehøjevej. Præmien er en weekendtur til Paris for to.
Beboerne i de 326 lejligheder, der nedlægges, er genhuset, og nedrivningen af Riddersborgparken begynder snart.
De 104 nye huse bygges på de gamle fundamenter som moderne rækkehuse med ovenlys og køkken/stue med højt til loftet og funktionelle køkkener. Alle husene får to terrasser og have.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker