Jan Gintberg i Nykøbing: Det her elsker jeg særligt ved Sydhavsøerne

Jan Gintberg har masser af roser tilovers for både Lolland og Falster. Her poserer han sammen med Dodekalitten-kunstner Thomas Kadziolas statue ved teatret i Nykøbing. Foto: Michael Patrick Larsen

Lolland og Falster er undervurderet ifølge komiker Jan Gintberg. Han elsker naturen, han elsker historien - og så elsker han en helt speciel ting ved mentaliteten blandt lollikker og falstringer. Onsdag aften optræder han på teatret i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Lolland-Falster er blevet et lidt overset sted. Et lidt uforholdsmæssigt latterliggjort sted, fordi det har været lidt "den rådne banan".

Hvis der er nogen, der kender til Danmarks afkroge - så er det Jan Gintberg. Gennem sine utallige "Gintberg på kanten"-programmer har han rejst kongeriget tyndt.

Onsdag aften gæster komikeren Nykøbing F. Teater med sit 11. onemanshow "Miraklet". I den forbindelse fortæller han, at Sydhavsøernes natur er undervurderet.

- Der er pissesmukt. Jeg har sejlet nord for Lolland, og man få lidt den der følelse af det sydfynske øhav med alle de små øer, der ligger der. Og på Nordlolland - blandt andet ved Dodekalitten - synes jeg faktisk, det er skidesmukt.

- Og som gammel landmand tænker jeg: Fed jord! Det var jo hernede, man dyrkede alting. Det var Danmarks køkkenhave. Danmarks madbod, lyder det fra den begejstrede komiker.

Ligesom den engelske humor

Selvom naturen, de lollandske og falsterske diger og den frugtbare muld optager ham, er der alligevel en anden ting, den 61-årige komiker vil fremhæve som noget, han i særdeleshed elsker ved landsdelen.

- Der er en god følelse af, man godt må tage noget pis på hinanden. Lidt ligesom den engelske humor, hvor man godt kan rive hinanden lidt rundt, uden man bliver uvenner bagefter, siger han.

Læs også: Gintberg på banegården: - Som da jeg var ung

Selvom han er opvokset i Lynge i Nordsjælland, kender han rigeligt til en lignende mentalitet fra sin barndom. Hans far stammer fra Vestjylland, og når han drog vestover til den jyske familie, fik den ikke for lidt.

- Vi går til hinanden, og på en pæn og sarkastisk måde sviner vi hinanden til. Jeg elsker det her med, man godt kan sige nogle ting og drille hinanden, uden det stikker dybere, siger han.

Han oplevede det helt tilbage i 2011, da han filmede et program til "Gintberg på kanten" i Nysted og omegn. Her mødte han den gamle entreprenør Troels Jørgensen, der viste ham rundt i grusgraven i Kettinge.

- Han var lidt tør og sagde ikke meget, da vi gik sammen, men han kunne skidegodt lide, at jeg tog pis på ham. Han kom og sagde til mig efter showet, at han troede, jeg ville gå meget hårdere til ham, siger Jan Gintberg.

Gryderetstitel

For tiden turnerer han som skrevet rundt med "Miraklet". En titel, der dækker vidt og bredt.

- Anslaget er jo, at jeg er vokset op med en mor, der var psykisk syg og har været indlagt. Hun var også meget religiøs, og et mirakel forbinder mange jo med noget religiøst. Det snakker jeg en del om i showet, siger han og fortsætter:

- Humlen i mit show er, at jeg ikke er blevet skør. Eller vi undersøger i løbet af aftenen, om jeg er blevet skør, fortæller komikeren.

Han har nemlig altid haft en lille frygt for at arve den psykiske sygdom. En frygt for at blive skør.

- Derfor er det et lille mirakel, at jeg ikke er blevet skør - eller, det er jo faktisk publikum, der er mit mirakel. Det, at få lov til at optræde, har altid haft en gavnlig effekt på mig. Det er en sjov titel, der kan rumme meget. Det er en "gryderetstitel", siger han.

Jan Gintberg vender tilbage til Nykøbing F. Teater med endnu en omgang af "Miraklet" den 8. oktober.