- JEG HAR HAFT TRE TELEFONER, DER HAR RINGET CIRKA HVER FEMTE MINUT
På Øernes Dækcenter har telefonerne ringet næsten uafbrudt hele dagen, fortæller Andreas Bjerre (til højre). Arkivfoto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Vinterligt nedbør har givet ekstra travlhed hos de lokale dækcentre.
NYKØBING/MARIBO: Den første sne for denne vinter er landet. Det har lokale dækcentre kunnet mærke, hvor lokale bilister har kimet telefonerne ned.
- Vi har fået rigtig travlt. Vi har ikke tal på hvor mange. Vi har siddet med to telefoner og taget dem siden klokken 7.30, og vi er booket, ja, 14 dage frem, fortæller Joan Nielsen fra First Stop Maribo Dækcenter.
- Så vi er lagt ned, som man siger, griner hun.
Også i Nykøbing har der været run på telefonerne.
- Skal vi ikke bare sige, at jeg har haft tre telefoner, der har ringet cirka hver femte minut siden klokken syv i morges. Jeg har haft omkring 100 opkald indtil nu, fortæller Andreas Bjerre, der har Øernes Dækcenter i Nykøbing, mandag formiddag.
Her er der først hul i kalenderen omkring torsdag.
- Vi har cirka en bil inde og få skiftet til vinterdæk hver halve time fra 7.30 til 16.30. Så vi ved, hvad ugen går med. Den er mere eller mindre booket op, fortæller Andreas Bjerre, der har særlig travlt i øjeblikket.
Vi har cirka en bil inde og få skiftet til vinterdæk hver halve time fra 7.30 til 16.30. Så vi ved, hvad ugen går med.
Andreas Bjerre, Øernes Dækcenter
- Vi er rigtig presset lige nu, fordi vi har en mand, der er syg, og jeg er udkørende på vej til Vordingborg, fortæller han.
Mens vinteren så småt begyndte at sætte ind Nykøbing for halvanden uges tid siden, er det i Maribo især de seneste dage, at der har været travlt på telefonerne.
- Det startede her i weekenden og fredag morgen, da det første frost kom. Der begyndte folk at ringe. Og så er det bare blevet værre og værre. I dag har det været rigtig galt, fortæller Joan Nielsen.
Begge dækcentre melder ikke endnu om problemer med at skaffe vinterdæk.
Det pludselige behov for at skifte til vinterdæk er dog også godt for forretningen på de lokale dækcentre.
- Det skal vi slet ikke klage over. Det er lækkert, fortæller Andreas Bjerre.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde