John Brædder vil ikke levere bande-betjente
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Guldborgsunds borgmester frygter kriminaliteten i kommunen vil stige på et kvartal igen, hvis man rykker nogle af betjentene til København for at bekæmpe bandekriminalitet.
- Vi vil være rigtigt kede af, hvis vi skal aflevere politifolk til København, siger borgmester John Brædder fra Guldborgsund Kommune.
Sydhavskommunen er en af dem, der kan komme i spil som leverandør af de ekstra betjente, som politichefen nu vil sætte ind i hovedstaden for at styrke efterforskningen af bandeballade.
Betjentene skal findes og flyttes fra Nordsjælland, Midt- og Vestsjælland og Sydsjælland samt Lolland-Falster.
- Vi har et lille, men kvalificeret politi på Lolland-Falster, som har haft stor succes med deres indsats de seneste år, og som har betydet, at kriminaliteten er faldet.
- Men flytter man ressourcer bort, kan den stige på et kvartal igen, siger borgmesteren.
Han peger på, at synligheden af politiet er meget vigtig ikke mindst i forhold til de grupper af østeuropæiske kriminelle, som jævnligt dukker op og ofte med færgen og laver indbrudstogter - især i kommunens mange sommerhuse.
- Hvis de ikke pustes i nakken hele tiden, så ruster de op, og så er det dem og ikke politiet, der laver razziaer i sommerhusområderne. Det er vel ikke det, man ønsker politisk, efter at vi er kommet ned på et fornuftigt niveau, siger John Brædder.
Han bliver derfor meget forundret, hvis hans område skal bidrage til styrken i København.
- Det vil komme som en bombe i så fald. Vi har ikke fået nogen signaler i den retning overhovedet. Tværtimod fortalte politichefen for ganske nylig, at man ikke forventede, at der bliver flyttet rundt på politiressourcer og slet ikke fra Lolland-Falster.
- Sker det, vil vi helt sikkert lave ballade over det, siger borgmesteren.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned