Kæmpe snekaos i trafikken
Sneen vælter ned på Sydsjælland torsdag eftermiddag. Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Det sydlige Sjælland er hårdt ramt af snevejr, som påvirker trafikken på Sydmotorvejen til og fra Falster.
Det har sneet godt til på det sydlige Sjælland torsdagen igennem. Der meldes om decideret trafikkaos grundet det massive snevejr.
Motorvejsafkørsel 39 Bårse var i en længere periode helt lukket, efter flere lastbiler ikke kunne køre op ad frakørselsramperne. Klokken 17.10 melder DR P4 Trafik, at man igen kan benytte afkørslen i begge retninger.
Trafikken snegler sig frem på motorvejen mellem Vordingborg og Rønnede i begge retninger, og Vejdirektoratet melder om forlænget rejsetid på mellem 30 og 60 minutter.
Ikke langt derfra kæmper lastbilerne med at køre op ad bakken ved byen Mogenstrup på strækningen mellem Næstved og Bårse. DR P4 Trafik melder, at to lastbiler var havareret ved Lovvej, og derfor var vejen i en periode spærret i begge retninger.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker