Kæmpe togkaos: Nu er der nyt
Banedanmark oplever onsdag signalproblemer på flere jyske strækninger. Også DSB melder om længere rejsetid og flere aflysninger på hele Sjælland på grund af signalfejl flere steder. (Arkivfoto).
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
DSB har onsdag formiddag ingen prognose for, hvornår tog på sjællandske strækninger igen kan køre til tiden.
Der er længere rejsetid og flere aflysninger på hele Sjælland på grund af signalfejl. Banedanmark oplyser, at det er udrulningen af et nyt signalsystem, der driller.
Kort efter klokken 10 oplyste DR P4 Sjælland, at der i øjeblikket ikke kører nogen tog til og fra Næstved. Det rammer også togene mellem Næstved og Nykøbing. Der er bestilt togbusser til at køre mellem Ringsted, Næstved og Nykøbing, oplyses det.
Ved 11-tiden var der dog positivt nyt: Togene begynder igen at kunne køre til og fra Næstved. DSB forventer, at der vil være forsinkelser og aflysninger frem til kl. 12, oplyser DR P4 Sjælland.
Samme type problemer giver også udfordringer på flere jyske strækninger, hvilket betyder reduceret togtrafik.
Både DSB og Banedanmark opfordrer til at bruge tjenesterne MitTog eller Rejseplanen til at holde sig opdateret.
Er man mere end 30 minutter forsinket, træder DSB's Rejsetidsgaranti i kraft. Dermed kan man søge om kompensation for sin billet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde