BILLEDSERIE: Femø Jazz Festival har genrejst sit gamle musiktelt, som Jeppe og Jazzhyænerne varmede godt op.
Rikke SøholmRikkeSøholm
OffentliggjortSidst opdateret
- Vi har to regler. Hvis man skal tisse, skal man ikke gøre det herinde, for så skøjter vi rundt. Har man trang til at danse, foregår det heroppe, siger Jeppe fra Jeppe og Jazzhyænerne ud mod publikum i hovedteltet på Femø Jazz Festival.
- Lige så snart man hører musik, skal man rejse sig op og ryste absolut alt, hvad man har! Op med poterne. Vi er Jeppe og Jazzhyænerne!
Og så ryster store og små, unge og ældre alt, hvad de har i kroppen til Femø Jazz´ børnevenlige familiejazz, der er gratis. - Karma, kærlighed og god energi, lyder det fra Jeppe på scenen.
Læs hele reportagen fra Femø i Folketidendes papiravis torsdag og se masser af billeder ved at klikke på billedet herover.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker