Kedelig sidste juledag og risiko for hagl
En trist 2. juledag i sigte. Foto: Ingrid Riis/RItzau Scanpix
Foto: Ingrid Riis/RItzau Scanpix
Ingen høj sol til at supplere tirsdagens helligdag.
Årets sidste juledag bliver vejrmæssigt en kedelig én af slagsen, i hvert fald hvis man godt kan lide at have solens stråler som ledsager i den sidste rest julehygge.
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) melder nemlig om en grå tirsdag, der bliver mest skyet og stedvis med regn eller byger og temperaturer mellem 3 og 7 graders varme.
På Lolland og Falster vil vinden først på dagen være frisk til kuling fra vest og sydvest, og ellers let til frisk vind fra vest og nordvest.
I aften bliver det fortsat vekslende skydække med byger, der dog kan blive suppleret af hagl, men i nat mest tørt og ret klart vejr. Temperaturer. ned mellem frysepunktet og 5 graders varme.
Vinden bliver jævn til hård omkring vest, ved kysterne stedvis kuling, der sidst på natten aftager lidt.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker