Kendte indspiller støttesang til lokal julehjælp
Foto: Ingrid Riis, arkivfoto
Ingrid Riis, arkivfoto
En række kendte danskere har netop indspillet en støttesang til fordel for Dansk Folkehjælps julehjælpsindsamling.
Anette Heick, Stig Rossen, Søs Egelind, Chili-Klaus, Jan Linnebjerg (Pyrus), Jette Torp, Peter Mygind og håndboldspillerne Bo Spellerberg og Magnus Landin er blot nogle af de kendte danskere, som medvirker på en ny støttesang indspillet til fordel for Dansk Folkehjælps julehjælpsindsamling.
Nødhjælpsorganisationen med hovedkvarter i Nykøbing samler igen i år ind til fordel for danske børnefamilier, der har svært ved at få økonomien til at hænge sammen, så de alligevel kan få en jul med julemad, konfekt og gaver.
Og for at skabe opmærksomhed omkring indsamlingen har de førnævnte kendisser og en række andre sagt ja til at medvirke på støttesangen og den tilhørende musikvideo.
Dansk Folkehjælps generalsekretær Klaus Nørlem er glad for sangen.
- Det er ikke noget, vi selv har bedt om. Jeg fik en henvendelse fra komponisten og produceren Ivar Lind Greiner, fordi han i en årrække har fulgt vores julehjælpsindsamling og gerne ville støtte os.
- Det er jo altid dejligt, når nogen viser interesse for vores sag, så vi tog en snak med ham om, hvorvidt man kunne lave en sang og en video for at sætte fokus på julehjælpen. Det er kun tre uger siden, og nu er sangen allerede indspillet, og i går (søndag, red.) blev videoen optaget.
- Den bliver lanceret på iTunes, Spotify og andre streamingtjenester, og alle indtægter fra download af den går ubeskåret til julehjælpen, fortæller Klaus Nørlem.
- Jeg synes, det er en rigtig god sang. En julesang, der prøver at ramme den danske julesjæl, hvor vi tager os af hinanden, og jeg tror, at størstedelen af danskerne vil kunne lide den, tilføjer Dansk Folkehjælps generalsekretær.
Sangen og videoen kan høres og ses fra den 24. november.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned