KLAPSALVERNE BLEV VED OG VED

DGIs verdenshold nummer 13 blev klappet gennem deres allersidste show. Foto: Lise Ravnkilde

Verdenshold nummer 13 viste deres show for allersidste gang under landsstævnet.

Offentliggjort Sidst opdateret

SVENDBORG, FOLKETIDENDE: DGI's 13. verdenshold har gennem det sidste år rejst Verden tynd. De 28 gymnaster, 14 mænd og 14 kvinder samt deres trænere og fysioterapeut, har levet tæt sammen i dette år. Nu er rejserne slut, og det hele endte med et brag af en opvisning lørdag aften på Gymnastikhøjskolen i Ollerup.

Der var ingen tvivl om, at det var et gymnastikpublikum med høje forventninger, der havde sat sig til rette i Ollerup Arena. Så snart lyset blev slukket, begyndte de taktfaste klapsalver.

Verdensholdet levede op til forventningerne og leverede både rytme, dans og spring i høj opvisningsklasse.

Kvinderne sprang med

En nyhed er, at kvinderne fik lov at springe med. Selv om flere af spring-omgangene stadig kun udføres af mændene, fik kvinderne lov at springe med i nogle omgange. Vel at mærke også de kvinder, der tydeligvis normalt er rytmekvinder.

Det blev taget særdeles vel imod af publikum.

Flere af koreografierne indeholder elementer fra hiphop og dance. En af serierne var en decideret hiphop battle, hvor mænd og kvinder kæmpede mod hinanden.

Verdensholdet inviterede publikum til at danne kreds om en hiphop battle, det er Mikkel Matthiesen, med rødder fra Falster, der ses som nummer to fra højre. Foto: Lise Ravnkilde

Hiphop battle

Her blev publikum inviteret ind på gulvet for at danne klappekreds om de battlerne, og det tog mange imod med stor begejstring.


Showet igennem viste holdet deres store bevægelsesmæssige bredde i forskellige genrer. Der var intense parsamarbejder, sjove danse, traditionel gymnastik og springkoncept.

En af de serier, der fik flest klapsalver, var kvindernes kølleserie, en forrygende serie, hvor de viser, hvor sikkert de håndterer de nogen gange drilske håndredskaber. Til allersidst kommer to af mændene ind og er med i serien, og de havde også styr på køllerne.

Verdensholdets kvinder havde en forrygende kølleserie, som også var et af elementerne i åbningsshowet. Foto: Lise Ravnkilde

Serien var i øvrigt med som et af elementerne i åbningsshowet, hvor verdensholdet deltog med flere indslag. Det gjorde de også i afslutningsshowet.

Nu er opvisningstiden endeligt forbi for verdenshold 13 - og så måske alligevel ikke. Flere af de tidligere verdensholdsgymnaster samles engang imellem, blandt andet til landsstævner, hvor de giver workshops og opvisninger.

Selvom verdensholdet gav deres allersidste show lørdag aften, var de med i afslutningsshowet med nogle af elementerne. Foto: Lise Ravnkilde
Verdensholdet var med til det allersidste farvel til landsstævnet i Svendborg. Foto: Lise Ravnkilde


DGIs verdenshold

Det er ikke let at blive en af de 28 gymnaster på DGIs verdenshold.

Først skal man ansøge, ansøgningen til næste verdenshold åbner i slutningen af 2022.

Så skal man gennem en udtagelsesweekend.

De dygtigste gymnaster går videre til individuelle samtaler i ugen efter udtagelsesweekenden. Her lægges der vægt på andre ting end det gymnastik faglige.

Erfaringer som instruktør, engagement i folkeligt foreningsarbejde, involvering i DGI og DGI’s landsdelshold, formidlingsevner, menneskelige kvaliteter, sociale og kulturelle kompetencer og evne til at tackle stress og psykiske udfordringer.

Kilde: DGI