Klippekortsejere må vente i ugevis på penge fra DSB
arkiv Foto: DIGE JENS
DIGE JENS
Har du et ubrugt klippekort til DSB liggende i skuffen, kan du få pengene retur. Det kræver dog lidt tålmodighed.
Hvis du skal have refunderet dine gamle klippekort fra DSB, skal du væbne dig med tålmodighed.
Den 15. januar i år var sidste dag, klippekortet kunne bruges på danske banegårde.
Men kunderne kan stadigvæk få penge tilbage for ubrugte kort, hvis de sender dem ind til DSB. Det viser sig, at der har gemt sig en del klippekort hjemme i skufferne, og det har skabt travlhed hos DSB. Det skriver DR Syd.
- Lige nu har vi en lille pukkel, fordi der er 6000, der har sendt kort ind. Derfor kan der være tre til fire ugers ventetid, før pengene bliver sat ind på kundernes nemkonto, fortæller chef for forretningsudvikling i DSB, Aske Wieth-Knudsen, til DR Syd.
Klippekortene har været under afvikling siden 2015. Alligevel har mange haft gamle klippekort liggende.
Men selvom der er travlhed lige nu, regner DSB med, at ventetuden hurtigt bliver kortere.
- Der bliver ikke sendt så mange klippekort ind længere, så i løbet af en måneds tid, forventer jeg, at ventetiden er nede på det normale igen, hvor man som udgangspunkt ikke venter mere end 14 dage, siger Aske Wieth-Knudsen.
Har du et klippekort til DSB liggende i skuffen, kan du få pengene retur frem til den 15. august 2019.
Fremover kan kunder, der plejede at købe klippekortet i pap, købe et digitalt klippekort i DSB app'en.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker