Nykøbing Sygehus er blevet bedømt af dets patienter.
653 patienter, som var indlagt i 2013, har svaret på 23 spørgsmål om deres hospitalsophold. Det er mundet ud i en samlet vurdering på spørgsmålet: ”Hvad er dit samlede indtryk af din indlæggelse på afdelingen?”.
Det skriver Ugebrevet A4, som har lavet en analyse af tilfredsheden på alle landets sygehuse på baggrund af Den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser.
31,5 procent havde et ’virkelig godt’ indtryk. 58,7 procent svarede, at de havde et ’godt’ indtryk. 7 procent havde fået et ’dårligt’ indtryk. 2,8 procent har fået et ’virkelig dårligt’ indtryk.
Det resultat levner plads til forbedringer ifølge vicedirektøren på Nykøbing Sygehus, Lisbeth Rasmussen.
- Det er et udtryk for, at vi ikke har haft fokus nok på det hernede, for vi ønsker selvfølgelig at få den samlede tilfredshed meget højere op, udtaler hun til Ugebrevet A4.
Bag tallene gemmer sig dog en god historie. Resultatet af opgørelsen er nemlig bedre end sidste gang undersøgelsen blev foretaget, hvor Nykøbing Sygehus satte ind med forandringer.
- Det har gjort, at vi allerede har forbedret os på nogle områder. Men vi arbejder fremadrettet på, at vi skal op blandt de bedste samlet set. Derfor har vi iværksat nogle indsatsområder for 2014 om blandt andet fejlhåndtering, at informere patienterne bedre, hvis der er ventetid i modtagelsen og inddragelse af patienter og pårørende i behandlingsforløbet, siger Lisbeth Rasmussen.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde