Kommer der nye spillere til NFC? Claus Jensen har svaret

Nykøbing FC-træner Claus Jensen har ingen julegaver til de trængte Nykøbing FC-supportere. Foto: Ingrid Riis

Får de trængte supportere måske noget at varme sig på i juledagene?

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er, indtil videre, ingen julegaver til de trængte Nykøbing FC-supportere, der har kunne se deres mandskab glide helt til bunds i 2. division.

Truppen kunne godt bruge noget forstærkning, men der er ingen nyheder på bedding, siger Nykøbing FC's manager og cheftræner Claus Jensen.

- Nej, der er ikke noget nyt, konstaterer Claus Jensen overfor Folketidende.

Som vanligt holder han kortene tæt inde til kroppen, og der er tradition for, at han på denne tid af året først offentliggør ændringer i spillertruppen, når den første træningsdag efter juleferien indledes. Det vil sige den 7. januar.

Om der er spillere i den nuværende trup, som skal på jagt efter nye græsgange allerede fra nytår, vil cheftræneren heller ikke ud med.

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

DIGITAL

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Køb adgang