Kommunen ændrer gadeforsøg
Arkiv.
Forsøg holdt to dage - ændringer i forsøg fortsætter som en permanent løsning i tre uger.
Kun to onsdage nåede Langgade at være en gågade som et led i en forsøgsordning, som Guldborgsund Kommune har sat i gang i Nykøbing bymidte.
Men nu sker der ændringer, for fra og med i går har kommunen valgt at lave om i forsøget, og det betyder, at Langgade i forsøgsperioden skal være en kombineret gågade og sivegade.
Oprindelig var det kun strækningen før og efter Langgade - altså Slotsgade og Frisegade, der skulle fungere som en sivegade.
Med de nye ændringer må alle biler igen køre ad Langgade, men nu kun med maksimalt 15 kilometer i timen.
- Forsøget har skabt et problem, som vi ikke kan sidde overhørig, og den mulighed som forretningerne har haft (gøre brug af udendørsarealer foran butikken), har de ikke taget imod, og det kan der være mange årsager til. Forsøget har selvfølgelig kun fundet sted to onsdage indtil videre, men det har skabt nogle ulemper, og de, synes vi, vægter tungest, forklarer Charlotte Bonde Wiberg, der er projektleder i Guldborgsund Kommune.
Ændringerne betyder yderligere, at det ikke, som først planlagt, kun vil gælde onsdage, men i stedet alle dage frem til 2. august.
Du kan læse mere om de konkrete ændringer, og hvad de kommer til at betyde for blandt andet bilisterne, i torsdagens Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned