Kommunen forklarer: Derfor afspærres banegårdsplads

Skal man med bussen til og fra Nykøbing i perioden 18. til 31. august, må man spankulere et stykke længere end normalt. Banegårdspladsen får nemlig besøg af asfaltarbejdere, som skal lægge ny asfalt på pladsen. 

Asfaltarbejdet betyder, at pladsen afspærres delvist i de sidste to uger af august, hvorfor busserne flytter plads. Det oplyser trafikselskabet Movia på deres hjemmeside.

Det er ellers ikke mere end otte måneder siden, at man genindviede Banegårdspladsen efter en omfattende renovering.

- Det er helt normalt, at man lægger en grov asfalt, og først senere lægger en finere og mere slidstærk belægning. Det nye lag asfalt er blandet med cement, som gør det specielt egnet til tungere køretøjer som busser, forklarer ingeniør ved Guldborgsund Kommune, Nils Rasmussen, og tilføjer, at det specielle i denne sag er, at man igen må ulejlige borgerne. 

Passagerer, der skal med bus 701 og 702 (samt DSB togbusser om aftenen), kan dog fortsat stige af og på ved stationspladsen i den nævnte periode. Det skyldes, at man asfalterer en halvdel af pladsen ad gangen.

Men skal man fange en anden buslinje, sker det fra Nørregade. Og det er noget, som bilisterne i byen også vil kunne mærke. For udover at Søndergade ensrettes mod Tværgade, så må bilisterne  vige store dele af parkeringspladsen i Nørregade til fordel for busserne.
Det er i øvrigt også her i Nørregade, der etableres et midlertidigt stoppested for de passagerer, der skal videre med tog.

- Vi beklager selvfølgelig ulejligheden, men vi vil gennemføre arbejdet, så godt vi kan til mindst mulig gene for borgerne, lyder det fra Nils Rasmussen.

Omkring Banegårdspladsen vil der blive opsat skilte, som orienterer passagererne om de ændrede busholdepladser.

Man forventer, at buslinjerne igen kan køre til og fra Banegårdspladsen fra 1. september.

Foto: Anders Knudsen

OPDATERET: Nyt asfaltarbejde på Banegårdspladsen i Nykøbing får betydning for busserne i august.

Offentliggjort Sidst opdateret