Kommuner sender støttekroner tilbage til staten

Jobcentre over hele landet bruger ikke de millioner, som de får til at hjælpe ordblinde. I 2010 og 2011 brugte kommunerne under halvdelen af de 89 millioner, der skulle hjælpe ledige ordblinde, skriver Fagbladet 3F.

En ny opgørelse fra Beskæftigelsesministeriet viser, at jobcentrene i 2010 og 2011 fik 89,2 millioner kroner til læse-, skrive- og regnekurser. Men over halvdelen af pengene, 48,2 millioner kroner, blev sendt retur til Beskæftigelsesministeriet.

I Guldborgsund Kommune har man modtaget godt 1,9 million i årene 2010 og 2011. Men kommunen har kun brugt knap 900.000 kroner til opkvalificerende læse, skrive og regnekurser til borgerne. Kurser som er gratis at deltage i for alle over 18 år og som kan benyttes både af ledige, studerende og personer i job. Kommunen har igen i 2012 modtaget knap 700.000 kroner til kurserne.

Ud af statistikkerne kan man læse, at Guldborgsund Kommune brugte pengene på kurser til 84 personer i 2010 og i 2011 til 33 personer.
Kurserne udbydes som FVE-kurser – Forberedende Voksenundervisning.

I Lolland Kommune har man modtaget knap en million samlet i årene 2010 og 2011. Af dem blev der kun i 2010 brugt knap 140.000 kroner. Penge brugt på kurser til kun 9 personer. I 2011 brugte kommunen slet ikke af de bevilligede 658.000 kroner, som derfor gik tilbage i statskassen. I 2012 blev Lolland Kommune bevilget 747.000 kroner, som der endnu ikke er statistik, som fortæller udnyttelsen af.

For kort tid siden kom det frem i en rapport fra revisionsfirmaet Deloitte, at kun 10 procent af ledige med læse- og skriveproblemer får den rigtige hjælp.
Beskæftigelsesministeriet har valgt at hente 19,1 millioner kroner fra hjælpen til ordblinde til at finansiere ordningen med jobrotation.

Foto: Polfoto

Alt for mange voksne med læse- og skriveproblemer får ikke tilbudt hjælp og bevilgede penge i de lokale kommuner bliver ikke brugt.

Offentliggjort Sidst opdateret