Kraftigt blæsevejr på vej: - Vi holder meget øje med det

Scandlines holder øje med blæstens udvikling, men forventer ikke, at det bliver nødvendigt at aflyse afgange. Billedet her er taget i Rødbyhavn ved en tidligere lejlighed. Arkivfoto: Jan Knudsen

Det lavtryk, som onsdag er på vej mod Danmark, kan give en del blæst i løbet af aftenen og natten. Derfor følger Scandlines situationen tæt. Bogø-Stubbekøbing-overfarten har aflyst en planlagt aftensejlads.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et kraftigt lavtryk vil i løbet af onsdag eftermiddag og aften bevæge sig op gennem Jylland sydfra, oplyser Danmarks Meteorologiske Institut onsdag formiddag til Ritzau.

Lavtrykket vil også kunne mærkes på Lolland og Falster, hvor DMI i løbet af aftenen og natten til torsdag forventer vindstød op til hård kuling, og ifølge TV2 Vejret er der risiko for vindstød helt op til stormstyrke.

Den slags plejer ikke at være godt nyt for færgerne på Gedser-Rostock overfarten, hvor vandstanden ved indsejlingen til Gedser kan blive så lav, at sejladsen må indstilles.

Men så galt ser det ikke ud til at gå.

- Vi forventer ikke, at det bliver nødvendigt at aflyse afgange, men vi holder meget øje med det. Heldigvis ser det i øjeblikket ud til, at vindstødende bliver svagere og svagere efterhånden som prognoserne bliver opdateret, lød det kort før middag fra Scandlines' kommunikationschef Anette Ustrup Svendsen.

På Langelandslinjen, der sejler mellem Tårs på Lolland og Spodsbjerg på Langeland har man allerede forberedt sig på højere søgang end normalt. Rederiet oplyser således på dets hjemmeside, at der ikke medtages transporter med levende dyr og flasker fra klokken 17.15 onsdag til og med afgangen torsdag klokken 12.15.

Ida aflyser onsdagssejlads

Træfærgen Ida, der i sommersæsonen sejler mellem Bogø og Stubbekøbing er også blevet ramt af den blæsende vejrudsigt. Idas Venners onsdagssejlads i dag til Storstrømsbroen er således blevet aflyst på grund af vejrudsigten.

Per Christiansen, der er formand for Idas Venner, siger til Folketidende, at 90 havde meldt sig til aftenens sejltur med træfærgen.

- De er selvfølgelig kede af det, siger han.

Formanden siger, at man nu arbejder på at finde en anden dag, hvor turen til Storstrømsbroen kan gennemføres.