KRISEN PRESSER BØRNEFAMILIER: NÆSTEN 19.000 HAR SØGT JULEHJÆLP

Billedet er fra en lokal pakning af julehjælpspakker fra et tidligere år. Arkivfoto: Jan Knudsen

Dansk Folkehjælp har nu lukket for ansøgninger om julehjælp, og for tredje år i træk bliver der sat en kedelig rekord i antallet af ansøgninger.

Offentliggjort Sidst opdateret

Julen er hjerternes og børnenes fest. Men hvad gør man, hvis man er så presset økonomisk, at man har svært ved at få råd til både julemad og gaver til børnene?

Mange enlige forsørgere vælger at ansøge om julehjælp hos forskellige humanitære organisationer, og det mærker man ikke mindst hos Dansk Folkehjælp i Nykøbing, hvor antallet af ansøgninger fra enlige forsørgere landet over sætter rekord for tredje år i træk.

I år har ikke færre end 18.796 enlige forsørgere med børn søgt om julehjælp, og for 23 procents vedkommende er det første gang, de søger. Det er næsten 2.000 flere end sidste, hvor 16.831 søgte, og det vækker ikke ligefrem glæde hos Dansk Folkehjælps konstituerede generalsekretær Peder Thorning.

- For tredje år i træk slår antallet af julehjælpsansøgere en markant rekord, og det vidner desværre om et stigende fattigdomsproblem i Danmark. At hver femte søger for første gang, viser også, at de økonomisk trængte børnefamilier, der lige akkurat klarede sig igennem corona-krisen, nu ikke længere kan bunde med de prisstigninger, der dominerer hverdagsøkonomien.

- Ikke nok med, at krisen er umådelig hård for familiernes økonomi, viser nye tal også, at fattigdom tærer hårdt på familiernes fysiske og psykiske sundhed – også hos deres børn, siger han i en pressemeddelelse.

- Politikere, tag problemet alvorligt

Han opfordrer politikerne til at tage større ansvar.

- Hos Dansk Folkehjælp arbejder vi hårdt på at kunne hjælpe så mange familier som muligt, men vi håber også på, at de nyvalgte folketingspolitikere tager problemet alvorligt og tænker i langsigtede og helhedsorienterede løsninger, der bremser den triste udvikling og hjælper samfundets allermest udsatte borgere igennem en ekstraordinær svær tid, lyder det fra Peder Thorning.

Nu bliver den store opgave for Dansk Folkehjælp at skaffe så mange penge som muligt i form af donationer fra fonde, erhvervsliv og private til at kunne give julehjælp til flest muligt af de næsten 19.000 familier.

Julehjælps-pakken består af en købmandskurv eller et gavekort til Rema 1000 til en værdi af 800 kroner og et gavekort på 1.000 kroner til køb af julegaver til børnene.