Kritisk overfor sporspærringer: Frygter pendlere dropper toget

Arkivfoto Foto: Jens Dresling

Enhedslisten undrer sig over, at manglende busser til erstatningsbefordring kan begrunde, hvorfor sporarbejder ikke venter til sommer.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Vi ved fra tidligere, at større sporspærringer betyder tab af togrejsende. Også selvom der indsættes busser.

Det siger transportordfører Henning Hyllested (EL) i forbindelse med de kommende sporspærringer under udbygningen af jernbanen til Femern Bælt-forbindelsen.

Konkret har han via Folketingets finansudvalg stillet spørgsmål til blandt andet det arbejde på strækningen mellem Orehoved og Nykøbing, som giver sporspærring fra 24. marts til 3. juni. Henning Hyllested undrer sig over, at arbejdet ikke er planlagt til sommerperioden, hvor færre pendlere vil blive ramt.

- Baggrunden for placeringen af sporspærringen i perioden 24. marts til 3. juni 2018 er dels hensynet til den internationale togtrafik, dels hensynet til koordineringen med øvrige sporarbejder i Danmark, hedder det i et svar, transportminister Ole Birk Olesen har videregivet fra Banedanmark.

- Jeg kan godt se, at den internationale trafik betyder noget på den strækning, men jeg følger op med spørgsmål til, hvordan vægtningen er mellem pendlere og internationale rejsende, siger Henning Hyllested.

I ministersvaret hedder det også, at der i den kommende sommer “gennemføres flere store sporarbejder i Danmark, som kræver erstatningsbusser, primært på Kystbanen og Frederikssundbanen”:

- Der er ikke busser til at gennemføre yderligere store sporarbejder, som kræver erstatningsbusser i samme periode, hedder det i svaret fra Ole Birk Olesen.

- Det lyder mærkeligt, og jeg kunne godt tænke mig at høre hvad Danske Busvognmænd siger til det, siger Henning Hyllested.

Læs mere i onsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed