Ledige skal gøre Lollands byer pænere

Foto: jan Knudsen

Nyt samarbejde mellem handelsstandsforeninger og jobcenter på Lolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et enigt arbejdsmarkedsudvalg i Lolland kommune har besluttet at igangsætte et projekt kaldet nytteaktivering, hvor man sammen med handelsstandsforeningerne i kommunens større byer skal aktivere ledige til nogle meningsfyldte jobs med at få forskønnet byerne og områderne omkring.

Projektet forankres i foreningerne Nakskov Handel og Erhverv samt Rødby og Maribos handelsstandsforeninger, der står for koordineringen.

Minimum 20 medlemsvirksomheder med minimum 100 ansatte skal melde sig og tilbyde aktiveringsopgaver indenfor events, bykoordination og renholdelse, hvor ledige kan få et virkelighedsnært forhold til aktuelle krav på arbejdsmarkedet.

Andre samarbejdspartnere bliver turistbureauerne og mindre museer samt de to lokale ugeaviser, Extra Posten og Lollands Posten. Der skal også tilknyttes en mentor på deltid i henholdsvis Maribo og Nakskov.

Man vil lade nytteaktivering fungere som en forsøgsordning i et år, hvorefter man vil tage den op til revision. Målet er at flere ledige bliver helt eller delvist selvforsørgende.