LF vil kræve net-dækning forbedret nu
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Business LF og borgmesteren i Lolland Kommune mener, at bedre bredbånds- og mobildækning på Lolland-Falster er helt afgørende for udviklingen.
- En forbedring af forholdene i 2020 er ganske enkelt ikke godt nok.
Sådan lyder det fra direktør Anders H. Høiris, erhvervsfremmeorganisationen Business LF, som mener, at bedre bredbånds- og mobildækning på Lolland-Falster er helt afgørende for udviklingen.
Han bakkes op af borgmester Stig Vestergaard, Lolland Kommune, som er enig i, at landsdelen samlet bør lægge et markant øget pres på landspolitikerne for at få bragt kommunikations-forholdene op til tidssvarende standard - i hele landsdelen vel at mærke.
- Vi, der bor ude i yderkanterne, kender jo dagligt til vanskelighederne. Men derudover har vi et markant problem i forhold til vores virksomheder, som ikke kan fungere uden ordentlige teknologiske muligheder. Og vi får selvfølgelig også sværere ved at tiltrække nye firmaer, fastslår Stig Vestergaard.
- Jeg ved ikke, om det er private virksomheder, der skal sørge for moderniseringen, eller om der skal statslig hjælp til. Og egentlig er det også ligegyldigt for mig. Vi skal bare have en hurtigere løsning, tilføjer borgmesteren.
Han peger i øvrigt på, at staten har været velvillig overfor at gøre en særlig indsats for at forbedre forholdene på Bornholm, og at Lolland-Falster bør kunne forvente det samme.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde