Lienlund præsenterer to store navne

Til Årets Lienlund Festival tilbyder de to af de absolut største stjerner på pophimlen, Mads Langer og Carpark North.

Netop nu huserer Mads Langer på diverse radiokanaler med blandt andet nummeret Elephant (in a porcelain shop). Nummeret er med på hans fjerde album, In These Waters, der udkom i marts 2013.

Albummet røg direkte ind på førstepladsen på den danske salgsliste.

Ud over Mads Langer kan man også glæde sig til at opleve Carpark North, der er et af landets bedste electro rockbands.

Lienlund Festivalen er simpelthen årets musikbegivenhed på Vestlolland. Gæsterne kommer langvejs fra for at høre musikken og opleve den særlige stemning under de store træer i parken.
- Sidste år ramte vi plet med Rasmus Seebach, og igen i år har vi fået fat i to af de store navne, siger Kim Jensen fra Lienlund komitéen.

Læs mere i dagens udgave af Folketidende.

Foto: PDH Music

Endnu en gang har Lienlund komitéen gjort et kup.

Offentliggjort Sidst opdateret