Løbet er endnu ikke kørt for travbanen
Foto: Arkivfoto
Arkivfoto
Travbanen kæmper for overlevelse. Ny aftale om spil-indtægter kan være redningen.
Det er endnu for tidligt at aflåse staldene og lukke travbanerne i Nykøbing og Billund.
Beslutningen om travbanens lukning er taget for hurtigt, mener man hos Dansk Hestevæddeløb. Mulighederne er nemlig ikke udtømt.
-Vi er ikke enige i den beslutning. I hvert fald ikke før alle muligheder er udtømte. Måske kan det i sidste ende ikke undgås, men der er vi ikke endnu, fastslår Peter Rolin, formand for Dansk Hestevæddeløb.
Hestevæddeløbssportens FinansieringsFond har hidtil har modtaget cirka 100 millioner kroner til driften af trav- og galop-baner, men de næste fire år bliver de beskåret med 15, 20, 25 og 30 millioner.
Derfor vil man nu dreje nøglen om. Men den beslutning er forhastet.
Fra Dansk Hestevæddeløb arbejder man på højtryk for at finde en alternativ løsning. Det omhandler særligt spilindtægter.
-Vi arbejder på et nordisk samarbejde med Sverige og Norge. Forhåbentlig kan vi skabe en finansierings platform via Nordisk Spil, fortæller Peter Rolin.
I dag er væddemål på hestesporten ikke travbanernes eget anlæggende, det er udliciteret til Danske Spil. Herfra modtager hestesporten så et fast beløb for rettighederne.
Væddemålene generer i omegnen af 40 millioner årligt.
Lykkes redningsplanen ikke, så det ender med en lukning, ser Peter Rolin ikke noget håb for en genåbning af banerne.
-Jeg frygter, at en lukning af en travbane er definitiv, det bliver aldrig travbane igen, siger han.
Han henviser til, at grunden bliver opkøbt, banen jævnet med jorden og at noget nyt bliver bygget.
Peter Rolin ærgrer sig over, at tipsmidlerne bliver beskåret. Og særligt at reduktionen ikke er jævnt fordelt blandt ansøgerne.
-Der er kommet flere ansøgere til tipsmidlerne, men det er kun hestesporten, som beskæres. Hvorfor ikke sprede beskæringen ud, så alle få en procent mindre, spørger han.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker