Lockoutede lærere laver aktioner fra tirsdag
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
De lærere, der bliver lockoutede fra tirsdag, vil under lockouten lave demonstrations-aktioner rundt omkring på Lolland-Falster.
Når cirka 750 lærere fra Lolland-Falsters Lærerforening på tirsdag bliver lockoutede fra skolerne, vil lærerne lave aktioner for blandt andet at fortælle, hvorfor de er lockoutede, skriver formand Henrik Hansen fra Lolland-Falsters Lærerforening i en pressemeddelelse.
Lærerne mødes tirsdag den 2. april klokken otte foran skolerne for at markere, at de ”hellere vil undervise end konflikte”.
Derefter mødes lærerne klokken ni i Sakskøbing Hallen til et stormøde, hvor foreningen vil fortælle medlemmerne om planerne for arbejdskampen.
Lærerne vil de efterfølgende dage mødes fem forskellige steder på Lolland-Falster for at lave flere forskellige aktioner, hvor de vil fortælle om, hvorfor de er lockoutede, og om hvilke konsekvenser det vil have for skolerne, hvis KL’s ønsker om en anden arbejdstid for lærerne, bliver indført.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker