Ludmila Plenge Schütt, der bor på Falster og er en del af Rød-Grøn Ungdom, er på Christiansborg Slotsplads for at demonstrere. Ved siden af hende står Magnus Munk, der også er en del af Rød-Grøn Ungdom. PrivatfotoPrivatfoto
Christiansborg Slotsplads fyldes i dag af bededags-demonstranter.
6.000 i Guldborgsund Kommune og godt 3.700 i Lolland Kommune havde skrevet under 31. januar.
I dag, søndag, demonstrerer fagforeninger mod afskaffelsen. Ifølge Carsten Lund Rasmussen fra 3F Lolland er Christiansborg Slotsplads proppet med demonstranter.
Annonce
- Der er hujen, klappen, taler og god stemning. Mange, mange mennesker, skriver han på sms.
Michael Frederiksen er også fra 3F Lolland. Han synes, at stemningen ligesom Carsten Lund Rasmussen er fantastisk, men han er også kampklar.
- Man skal holde nallerne væk fra vores fridag. Det er en sag mellem arbejdsgiver og arbejdstager, skriver han til Folketidende.
Michal Frederiksen (til højre) fra 3F Lolland er inde på Christiansborg Slotsplads, hvor der bliver demonstreret mod afskaffelsen af store bededag. Til venstre står Claus Engholm. PrivatfotoPrivatfoto
- Skattelettelser til de rige
Ludmila Plenge Schütt, der er medlem af Rød-Grøn Ungdom, er også med til demonstrationen. Hun har ikke været til mange demonstrationer før, men synes, at stemningen på slotpladsen er "rigtig god."
Da Folketidende ringer til hende, står hun ved en kæmpe papmache-hvede og lytter til rapperen Tessa, der spiller i baggrunden.
Tidligere på dagen mødte Folketidende også Ludmila Plenge Schütt, og hun var ikke tilfreds med SVM-regeringen.
- De giver skattelettelser til de rigeste og tager en fridag, som arbejderklassen har brug for, sagde Ludmila Plenge Schütt, inden hun stod på bussen fra Nykøbing mod slotspladsen.
Udover at flere af fagforeningsformændene holder taler, vil der også være musik. Både Annet Linnet og Tessa spiller på pladsen. Men det er ikke det hele.
Fagforeningerne giver nemlig gratis hveder ud til demonstranterne.
Annonce
Gratis hveder til bededags-demonstration. Foto: Presse-fotos.dkPresse-fotos.dk
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned