Lokale græsfrø under VM-fodboldstøvler

Forberedelserne til næste års fodbold VM i Brasilien er i fuld gang og omfatter også valget af det rigtige græs til de 12 stadioner.

DLF Trifolium, med afdeling blandt andet i Nørre Alslev, er igen leverandør af græsset til en slutrunde. Firmaet leverede også græsfrø til VM i Sydafrika i 2010.

I forbindelse med dette års høst af frøgræs sagde planteavlschef hos Dansk Landbrug Sydhavsøerne Bo J. M. Secher.
- Danmark er en af verdens største leverandører af græsfrø, så det er en kæmpestor eksportartikel.

Søren Halbye, der er koncernsalg- og marketingdirektør i DLF-Trifolium, glæder sig til at se nogle overbevisende sportsplæner på de brasilianske stadioner.

- Vi er både stolte over og glade for, at arrangørerne igen har valgt os til at levere græsfrø til fodbold-VM. Vores sportsgræs beviste sit værd ved VM i Sydafrika i 2010, og arrangørernes valg til det kommende VM bekræfter, at de har tillid til de græsløsninger, vi har til Brasilien, udtaler han i en pressemeddelelse.

Foto: Anders Knudsen

Græsfrø dyrket på Sydhavsøerne kan meget vel være grundlaget for græsbanerne ved VM i fodbold til næste år.

Offentliggjort Sidst opdateret