Lokale gymnasier lukker ned
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Flere af de lokale gymnasier meddeler onsdag aften, at de er ved at lukke ned. I Nakskov opfordres eleverne direkte til at blive hjemme.
Statsministerens meddelelse om, at blandt andet landets ungdomsuddannelser skal holde lukket fra fredag og foreløbig to uger frem, er allerede modtaget og effektueret på de lokale gymnasier.
Onsdag aften skriver Maribo Gymnasium således på deres Facebookside, at skolen lukker fredag 13. marts og 14 dage frem.
Undervisningen for 1g, 1hf, 2g og introelever aflyses allerede fra torsdag.
3g møder torsdag klokken 08.00, og 2hf møder torsdag klokken 09.45.
På Nakskov Gymnasium og HF har rektor onsdag aften udsendt en meddelelse, hvor han opfordrer alle elever til at blive hjemme både torsdag og fredag - og de følgende to uger.
Lærerne skal derimod arbejde enten på skolen eller hjemmefra torsdag og fredag for at forberede virtuel undervisning af eleverne i de kommende to uger. Det øvrige personale skal møde efter aftale og lovgivning, skriver rektor.
Nykøbing Katedralskole skriver på deres Facebookside, at skolen er lukket med virkning fra i morgen torsdag 12. marts og frem til torsdag 26. marts.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie