Lokale kommuner byder ind på flere styrelser

Lollands borgmester Holger Schou Rasmussen (TV) og Guldborgsunds borgmester John Brædder. Arkivfoto. Foto: Privatfoto

De to lokale kommuner har sendt ønsker om placering af fire styrelser og et tilsyn på Sydhavsøerne i forbindelse med regeringens planer om at udflytning af statslige arbejdspladser.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter Dansk Folkeparti i denne uge på deres sommergruppemøde satte navn på styrelser og statslige arbejdspladser, som kunne flytte ud i provinsen, er det nu Venstres tur til at holde sommergruppemøde.

Fredag lagde statsminister Lars Løkke Rasmussen ikke skjul på, at udflytningen er del af regeringens planer. Samtidigt lagde han heller ikke skjul på, at det bliver regeringen og kun regeringen, som tager beslutningen om, hvilke statslige arbejdspladser der kan blive tale om at flytte ud og hvorhen.

I de lokale kommuner har man i denne uge arbejdet på højtryk for at finde et fælles fodslag og sende en ønskeseddel afsted til Venstre, inden sommergruppemødet gik i gang.

I et brev dateret torsdag og underskrevet af både Lolland og Guldborgsunds borgmestre stilet til Erhvervs- og Vækstminister Troels Lund Poulsen, har de to lokale kommuner argumenteret for placering af Kulturstyrelsen, Ankestyrelsen, NaturErhvervsstyrelsen og Energistyrelsen og Energitilsynet på Lolland-Falster.
Samtidigt ønsker de to kommuner en styrkelse af uddannelsesinstitutioner på øerne.

I de to kommuners begrundelse for at være hjemsted for styrelser og tilsyn nævnes blandt andet
Der er ingen tvivl om, at en udflytning af statslige arbejdspladser kan blive en gevinst for
såvel de kommende modtageområder, der skal huse og understøtte videreudvikling af
arbejdspladserne, og for de pågældende statslige institutioner, der kan få mulighed for at
komme tættere på det genstandsfelt, som de dagligt arbejder med. Derfor har vi i vores
anbefalinger til hvilke statslige arbejdspladser, der bør placeres på Lolland-Falster lagt vægt
på at sikre et optimalt match mellem den udflyttende institution og modtageområdet, så der
sikres en videreudvikling af allerede eksisterende vækstspor og dannes grundlag for
synergieffekter - til gavn for hele Danmark, lyder det i brevet til Erhvervs- og Vækstministeren.

Sådan ønsker kommunerne

Kulturstyrelsen: Guldborgsund Kommune fremhæver som argument, at kommunen er kendt for ambitiøse kulturpolitiske initiativer og markante internationale kulturkontakter.

Ankestyrelsen: Ønskes placeret på Lolland med begrundelsen, at kommunen rummer flere sociale institutioner i forvejen.

NaturErhvervsstyrelsen: Kunne med fordel placeres i Guldborgsund Kommune taget i betragtning af, at Lolland-Falster har markante styrkepositioner på landbrugs- og fødevareområdet og styrlsen dermed ville komme tæt på det erhvervsliv, som styrelsen samarbejder med i det daglige.

Energistyrelsen og Energitilsynet: Her vil Lolland Kommune gerne være hjemsted eftersom kommunen længe har været førende indenfor produktion og anvendelse af vedvarende energi, samtidigt med nationale ambitioner om yderligere grøn omstilling.