Lokale skoleelever involveret i busulykke i Polen
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
OPDATERET 15.58: Bus med 45 elever fra lokale skoler ramte lastbil – Alle elever har det godt.
En større gruppe skoleelever samt ansatte fra Sophieskolen i Nykøbing, Stubbekøbing Skole og Nørre Alslev Skole har siden sidste fredag været på en udvekslingstur i Letland, Polen og Litauen.
Men fredag middag kørte en bus med eleverne og de ansatte fra skolerne galt i Polen.
- Alle eleverne går på 8. klassetrin, fortæller viceskoleleder Pernille Lindholdt fra Nørre Alslev Skole.
Ulykken skete i forbindelse med en overhaling, hvor bussen endte med at køre op bag i en lastbil. Ved sammenstødet blev bussens dør og forrude beskadiget.
- Heldigvis kom ingen af eleverne eller de to voksne, som følger med dem noget til, siger Pernille Lindholdt.
Hun fortæller at skolen har fået kontakt med alle forældre på nær én, ligesom eleverne har talt med deres forældre.
For at eleverne kan komme videre, skal der nu fremskaffes en ny bus. Fredag eftermiddag ventede elever og medarbejdere fortsat på, at der kommer en ny bus og bringer dem hjem, oplyser Guldborgsund Kommune i en pressemeddelelse.
Alle har det efter omstændighederne okay, men er naturligvis påvirkede af situationen, oplyser kommunen.
Elever og medarbejdere ventes at være hjemme igen sent fredag aften eller tidligt lørdag morgen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde