Lokale ungdoms-uddannelser får flere penge

Nykøbing Katedralskole. Foto: Anders Knudsen/arkiv

En delaftale i finansloven tilfører landets ungdomsuddannelser stort beløb i de kommende år. Det kommer blandt andet lokale gymnasier til gavn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er ekstra penge på vej til de lokale ungdomsuddannelser på Lolland-Falster.

I forbindelse med finanslovsaftalen indgik regeringen sammen med De Radikale, SF og Enhedslisten tidligere på måneden en delaftale, som betyder, at der i de kommende år tilføres flere penge til landets ungdomsuddannelser.

Ifølge Ritzau afsættes der fra næste år og frem til og med 2024 220 millioner kroner om året til at give et løft til de såkaldte taxametertilskud, som de gymnasiale uddannelser modtager.

Pengene er en form for tilbagebetaling af en del af omprioriteringsbidraget, som den tidligere regering indførte i 2016, men som siden er blevet afskaffet igen. Omprioriteringsbidraget var en årlig besparelse på to procent, som altså nu rulles delvist tilbage.

- Der blev sparet på ungdomsuddannelserne gennem en årrække. Sidste år fik vi stoppet blødningen. Nu får vi begyndt helbredelsen helt reelt, siger De Radikales politiske leder Sofie Carsten Nielsen til Ritzau og tilføjer:

- Vi tilfører simpelthen et helt år af de besparelser, der var, og kan dermed medvirke til at genoprette kvaliteten, investere i kvalitet med flere timer, flere undervisere, og hvad man nu vil prioritere.
Ifølge en opgørelse fra Finansministeriet kan de lokale uddannelsesinstitutioner se frem til følgende cirkabeløb i støtte til næste år. Den faktiske fordeling kan i sidste ende afvige fra den angivne eksempelvis som følge af aktivitetsændringer. Men umiddelbart ser opgørelsen således ud:

Celf: 968.309 kroner
Maribo Gymnasium: 439.507 kroner
Nakskov Gymnasium og HF: 602.947 kroner
Nykøbing Katedralskole: 984.457 kroner
VUC Storstrøm: 399.141 kroner.